.htaccess Kullanımı: Oluşturmak veya Konumunu Tespit Etmek .htaccess Kullanımı: Oluşturmak veya Konumunu Tespit Etmek .htaccess Kullanımı: Oluşturmak veya Konumunu Tespit Etmek .htaccess Kullanımı: Oluşturmak veya Konumunu Tespit Etmek - Scorpiol

.htaccess Kullanımı: Oluşturmak veya Konumunu Tespit Etmek

Adım 1 – Dosya Yöneticisine Erişmek

Hosting hesabınızın kontrol paneline girin ve Dosyalar kategorisinde bulunan Dosya Yöneticisi aracını açın:

Eğer cPanel kullanıyorsanız, Dosyalar kategorisinde bu bölüm bulunabilir.


Adım 2 – Dosya Yöneticisinde .htaccess dosyasını bulmak

.htaccess dosyası, public_html dizininde bulunur. Sağ tıklayıp Düzenle‘yi seçerek dosyaya ve içeriğine hızlı bir şekilde erişebilirsiniz:

Eğer hosting platformunuz cPanel kullanıyorsa, işlem hemen hemen aynıdır.


Eğer .htaccess dosyası bulunmuyorsa, Dosya Yöneticisi ayarlarında gizli dosyalarının görüntülenip görüntülenmediğini kontrol edin.

ÖNEMLİ! Bu yalnızca cPanel tabanlı hosting sağlayıcılarında geçerlidir.

Adım 3 – Eğer bulunmuyorsa, .htaccess dosyası oluşturma

Eğer .htaccess dosyası bulunmuyorsa, Dosya Yöneticisinde boş bir alanda basitçe sağ tıklayın ve Yeni dosya seçeneğine tıklayın.
Ardından .htaccess adını verin ve Oluştur butonuna tıklayın. Dosya oluşunca artık içerisine kod ekleyebilirsiniz.
.htaccess oluşturma süreci, cPanel tabanlı web hosting platformları için de hemen hemen aynıdır. Yeni dosyayı oluşturmak için, Dosya Yöneticinizdeki Dosya bölümüne tıklamanız gerekecek:

Sonuç

Hosting kontrol panelinde bulunan Dosya Yöneticisi’ni kullanarak .htaccess dosyasını bulmayı öğrendiniz. .htaccess dosyasını nasıl bulacağınızı veya oluşturacağınızı ve düzenleyeceğinizi bilmek; web sitesi yönlendirmeleri oluşturmak, varsayılan sayfaları ayarlamak, dizinleri şifrelemek ve çok daha fazlasını sağlamak için .htaccess kullanımı size güç verir.

0 Yorumlar

Yorum Gönder

Yorum Gönder (0)

Daha yeni Daha eski
Oxygen Chrome